Ha akut gasztritiszben (heveny gyomorhurutban), krónikus gasztritiszben (idült gyomorhurutban), szuperaciditásban (savtúltengésben), szubaciditásban (savhiányban), fekélybetegségben, szűkületben, vagy műtét utáni állapotban szenved a beteg, a gyógyítás legfontosabb része a megfelelő diéta, hisz a táplálkozás befolyásolja a gyomorsav-elválasztást.
A diétára általánosan jellemző a gyakori, kis étkezés, a vegyes táplálkozás, a zsír- és cukorszegény ételek fogyasztása, és a csípős, erős fűszerek mellőzése.
A heveny gyomorhurut diétája
Cél: a gyomor nyugalomba kerülése, ami koplalással érhető el. Ez azonban ne haladja meg a 24 órát!
A diéta lényege: a folyadék pótlása kis kortyokban. Helyes, ha hideg, de nem jégbe hűtött tea, nem szénsavas ásványvíz szerepel a beteg étlapján. A hányás ásványianyag-veszteséggel jár, ezt pótolhatjuk sós zöldségfőzettel.
Fogyasztható ételek az első nap után: zsírtalan húsleves, köménymagleves száraz rántással, rizsnyákleves, burgonyapüré, párolt rizs, majd bővítjük az étrendet lágytojással, főtt szárnyashússal, pirított zsemlével, keksszel.
Átmenet a betegséget megelőző étrendhez: legyen fokozatos a harmadik naptól. Pl.: sovány sajtok, sovány sülthús, sovány sonka, joghurt, sovány túró, almapüré, tejes tea, tejeskávé, párolt sárgarépa.
Mintaétlap heveny gyomorhurut esetén
Reggeli: csipkebogyótea, pirítós
Tízórai: almalé, keksz
Ebéd: rántottleves (száraz rántással, pirított zsemlekockával), burgonyapüré, almakompót
Uzsonna: limonádé, ropí
Vacsora: zsírtalan zöldségleves, főtt rizs, gyümölcslé
Az idült gyomorhurut diétája
Idült gyomorhurut diétájánál fokozatosan közelítsünk a normális étrendhez.
Kezdetben folyékony pépes, később kevésbé szigorú, de zsírszegény étrendet alkalmazzunk. Ügyeljünk arra, hogy az étel hőmérséklete ne legyen szélsőséges, a beteg alaposan rágja meg az ételt, és többször, keveset fogyasszon.
Figyelembe kell venni, hogy savhiányban vagy savtúltengésben szenved-e a beteg.
Savhiány esetén javasolható: a friss gyümölcslevek, friss paradicsomlé, citromos sárgarépáié, citromlé, limonádé, joghurt fogyasztását. Alkoholos ital, borfogyasztás káros.
Az ételkészítés tisztaságára, a nyersanyagok alapos megmosására fokozottan ügyelni kell, mert a gyomorsósav baktériumölő hatása kevésbé érvényesül.
Mintaétlap savhiány esetén
Reggeli: citromos tea, zöldpetrezselymes túró, paradicsom, kifli
Tízórai: reszelt alma
Ebéd: meggyleves, zöldborsós rizseshús borjú- vagy csirkehúsból, fejessaláta
Uzsonna: kefir, kétszersült
Vacsora: párolt sertésszelet, tökfőzelék, meggyes piskóta
Savtúltengés esetén a diéta célja a sav megkötése, a keményítő- és fehérjetartalmú táplálékok savkötő hatása a legjobb. Ezért ajánlható reggelire: a tej, kakaó, tejszínes kakaó, tejszínes tejeskávé, különböző zöld fűszer ízesítőkkel készített tehéntúró, lágy és félkemény sajtok, reszelve is, krémsajt, sonkaszalámi, sovány sonka, baromfi párizsi, virsli, sovány gépsonka, sonkakrém, sajtkrém, húskrém, házi májpástétom, nem zsíros tojásételek, szikkadt kenyér, péksütemény fogyasztását.
Jó savkötő hatása van a zöldség- és főzelékfélékből, burgonyából, rizsből, tésztafélékből, kenyérből, péksüteményből álló és állati eredetű fehérjével kiegészített étkezésnek.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?